All of our adjudicators have got an extensive experience in the field of dance and dance sport. They are competent and professional individuals who have a strong dance background, mostly as former dancers, competitors, dance teachers and/or national dance adjudicators.

In order to become an IDF Official Adjudicator candidates need to obtain approval from their national federation before completing the required training and passing an official exam.

We are committed to constantly developing our adjudicating panel, which is why we offer a variety of professional development opportunities, including innovative workshops and contemporary resources.

 

IDF OFFICIAL JUDGES


ALBANIA

Shehu Bernard

 

BELARUS

Shyrvel Polina
Tretinnikova Olga

 

CROATIA

Samuele Ban Tatjana

 

CUBA

Iradiel Rodriguez

 

ENGLAND

Whittle Angie

Lloyd - Booth Aeron

 

FRANCE

 

GIBRALTAR

Gomez Anne Marie

 

HUNGARY

Abraham Horvath Annie
Geisztné Gogolák Éva
Kovács Katalin
Zoltan Kolep
Pukanszky Eva
Szabóné Dancsik Tünde
Vago Alexandra
Vago Diana

 

IRELAND

Fisher Rachel
Chimbganda Godfrey
Mc Laughlin Brenda

 

ITALY

Amante Placido

Florido Helena
Martinelli Claudio
Callegari Tiziana
Gabos Roberto
Govoni Mirko
Predola Chiara
Bolzicco Andrea
Callegari Roberto
Cerretani Annalisa
Farneti Maurizio
Meoni Maria
Pulega Luca
Sambo Emanuela
Ventura Elena
Zucconi Debora
Ballotti Cecilia
Giannini Fabrizio
Marino Franco
Dell’Aiera Bartolo

 

MOLDOVA

Chiriac Olimpia
Samoil Andrey
Basiul Victoria

POLAND

Dziekciarek Urszula
Nowogorski Ryszard
RafaƂ Ziolkowski
Maj (Urbanczyk) Agata

 

RUMANIA

Cojocaru Rodica

 

RUSSIA

Yatskovskaya Irina
Vasilyev Pavel
Eliseenko Sergey
Gritsenko Sergey

Ivoylov Pavel
Berezko Elena
Sazonov Vitaly
Sazonova Maria

Madygulova Alla

Dorosh Tatiana

 


SAN MARINO

Senesi Leandro
Pareschi Elisa
Senesi Francesca


SPAIN
Lopez Alicia
Simon Lidia
Serelde Martin Elisabet

TURKISH REPUBLIC OF MODERN CYPRUS

Ismail Gonul

 

UKRAINE
Vaganova Natalia
Mitskevich Dariya
Aramenko Nataliya
Bondarenko (Nikolenko) Anastasia
Voronina Julianna
Korzun Marta
Khanan Abrakhim Otman
Sova Anastasiia
Anikieiev Sergii
Gladysh Oleksandr
Moshina Nataliya
Pavlichencko Sergey
Skyba Oleksandr
Sokolovskay Antonina
Sukhenko Viktoriya
Iliyna Anna
Andrievskaia Viktoria
Rubstova Nataliia
Gumeniuk Sergey
Bernadskaia Darya
Novakoskaya Iryna
Iliyn Anton


COMPETITION DIRECTORS

Pulega Luca (Italy)
Dell’Aiera Bartolo (Italy)
Senesi Leandro (San Marino)
Gladysh Oleksandr (Ukraine)
Gritsenko Sergey (Russia)
Maj Agata (Poland)

Kovacs Katalin (Hungary)

Sajko Elisabeth (Serbia)

Gabos Roberto (Italy)



SUPERVISORS

Dell’Aiera Bartolo (Italy)
Senesi Leandro (San Marino)

 

IDF JUDGE’S EXAMINATORS

Dell’Aiera Bartolo (Italy)
Senesi Leandro (San Marino)